Home Dünya Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz

Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz

by nnpbn

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Hainan eyaletindeki Sanya kentinde incelemelerde bulundu.

Xi, bölgede tohumculukta inovasyona, denizcilik bilimi ve teknolojisinin gelişimine ilişkin bilgi almak için Yazhou Körfezi Tohum Laboratuvarı ve Çin Deniz Üniversitesi’ne bağlı Sanya Denizbilim Enstitüsü’nü ziyaret etti.

“Gıda güvenliği stratejik önemde”

Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz_fororder_deniz 3

Yazhou Körfezi Tohum Laboratuvarı’nda incelemede bulunan Xi, tohumun ülkenin gıda güvenliğinde kritik rol oynadığını vurgulayarak “sadece tohumumuzu kendi elimize alarak ülkemizin gıda güvenliğini sağlayabiliriz” dedi.

Tohum kaynağı, tohumculuk bilimi ve teknolojisinin stratejik önemi olduğuna değinen Xi, “pirincin babası” Yuan Longping gibi geçmiş nesil bilim insanlarının çalışma ruhunun gelecek nesillere aktarılması gerektiğini savundu.

Hainan, Çin’deki önemli bir mahsul tohum yetiştirme üssüdür. Her kış ve ilkbaharda ülkenin dört bir yanından binlerce bilim insanı ve teknisyen tohum yetiştirmek ve üretmek için buraya gelir.

Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz_fororder_zhongzi-2

2021 yılının Mayıs ayında kurulan Yazhou Tohum Laboratuvarı, kamusal bir bilimsel araştırma platformu olarak tohumculuk inovasyonundaki kritik tekniklere dayanarak ülkedeki tohum güvenliğini güvence altına almakta ve tohumculuğun yüksek nitelikli ve gelişmine kaktı sağlamaktadır.

Xi: Hainan’ı güçlü bir denizcilik eyaleti haline getireceğiz

Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz_fororder_deniz 2

Xi, aynı gün Çin Deniz Üniversitesi’ne bağlı Sanya Denizbilim Enstitüsü’nde incelemede bulundu.

Denizcilik inşasına büyük önem veren cumhurbaşkanı Xi, denizcilik bilimi ve teknolojisi, derin deniz bilimi ve teknolojisi ve “akıllı denizcilik” inşasının  geliştirilmesiyle Hainan’ın güçlü bir denizcilik eyaleti haline getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ülkenin deniz alanının üçte ikisinde yargı yetkisini elinde tutan Hainan eyaleti, derin deniz sondajı ve derin deniz geliştirme gibi teknolojilerin geliştirilmesi açısından benzersiz koşullara sahiptir.

Xi: Sadece tohumu kendi elimize alarak gıda güvenliğini sağlayabiliriz_fororder_deniz 1

Sanya Denizbilim Enstitüsü, Güney Çin Denizi’nde dünyada en büyük boyutlu bölgesel deniz gözleme sistemini oluşturarak Güney Çin Denizi deniz verileri merkezinin inşasına öncülük etti. Enstitü, ülkedeki deniz güvenliği, kaynağın geliştirilmesi, afetin önlenme ve azaltılması ve deniz ekonomisi gibi alanlarda önemli rol oynamaktadır.

Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment