Home Dijital Gazete Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar

by nnpbn

Piyasa Gündemi

Küresel ekonomilere ilişkin yapılan analizlerde resesyon beklentileri daha güçlü bir şekilde dile getirilirken, gündemdeki resesyon endişeleri fiyatlamalar üzerinde belirleyici oluyor. Merkez bankalarının sıkılaşma hamleleri ile resesyon endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluşturan ana faktörler olarak varlığını koruyor. Yurt içinde TÜFE verisi piyasa beklentilerine paralel aylık bazda %4,95 oranında artış kaydederken, yurt içi piyasalarda volatilite oldukça yüksek seyrediyor. 

 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    11:00 Euro Bölgesi – Hizmet PMI Önem: Yüksek
•    13:00 BoE Başkanı Bailey’in Konuşması Önem: Yüksek

 

Türkiye

Yurt içinde haziran ayına ait enflasyon rakamları takip edildi. Tüketici fiyatları aylık %4,95 artarken, yıllık enflasyon %78,62’ya çıktı. Enflasyona en fazla katkı kamunun ayarladığı fiyatlardan geldi. Elektrik, doğalgaz ve içki ile sigaradaki vergi artışlarının yanı sıra çay, şeker ve sütteki zamlar haziran enflasyonunu belirledi. Üretici fiyat endeksi aylık %6,77, yıllık %138,31 arttı. Böylece TÜFE 24 yılın zirvesine çıkarken, ÜFE de 1995’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyon verisi sonrası yaptığı değerlendirmede önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesini hedeflediklerini söyledi. TCMB 24 Haziran’da uygulamaya giren değişiklikte TÜFE endeksli tahvillerin iskonto oranını %15’ten %30’a çıkarmıştı. Dün bu oran %50’ye çıkarılmış oldu. Bu hamle ile bankaların sabit faizli tahvillere yönlendirilmesi ve Hazine’nin daha düşük maliyetlerle borçlanması hedefleniyor. Yurt içinde bugün gündeme dair gelişmeler takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

Dün Euro Bölgesinde ÜFE verileri açıklandı. ÜFE, Mayıs’ta aylık bazda %0,7 arttı. Oran, son bir yılın en düşük artışı olarak kayda geçti. Enerji maliyetlerindeki azalma enflasyonun, tahminlerin altında kalmasında etkili oldu. Bunun yanı sıra dün AMB tarafından gelen açıklamalar da takip edildi. AMB, para politikasını iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu hale getirmek için kurumsal tahvil alımlarında yeşil şirketleri desteklemeye yönelik ilave adımlar atılacağını duyurdu. AMB Yönetim Konseyi üyesi Madis Muller ise enflasyonla mücadele için temmuz ayında 25 baz puanlık artışla sıkılaşma döngüsünün başlaması gerektiğini belirtti. Bugün gün içinde Euro Bölgesinden gelecek olan perakende satış verileri ve AMB’nin yapacağı politika toplantısı takip edilebilir.

 

ABD

Haftanın ilk işlem gününde tatil nedeniyle kapalı olan ABD endekslerinde, yeni günde yatay pozitif bir seyir inceleniyor. Yeni haftada, yoğun makroekonomik veri takvimi öne çıkarken piyasalar haftaya artan resesyon endişeleriyle temkinli başladı. Resesyon ve enflasyon ikileminde baskılanan ABD piyasaları bu sabah Asya’dan gelen olumlu fiyatlamalarla toparlanma gösteriyor. Merkez bankalarının temmuz toplantı takvimi yaklaşırken; para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı ihtimaline neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali oldukça zayıflamış bulunuyor. ABD tarafında bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yeni haftada Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi önem arz ederken hafta boyunca PMI verileri ve FOMC üyelerinin söylemleri de risk iştahında yön verici olabilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment