Home Dijital Gazete Sabah stratejisi

Sabah stratejisi

by nnpbn

ABD piyasalarının kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde Avrupa borsaları açılıştaki seviyenin altında olsalar da enerji sektörünün desteğiyle genel olarak günü artıda kapattı. Öte yandan, paritelerde net bir hareket yoktu. BIST100 endeksi ise haftaya yükselişle başlayıp en yüksek 2.475 seviyesini gördükten sonra buradan satışlarla karşılaştı ve seans sonuna doğru belirginleşen geri çekilme ile günü %1,55 kayıpla 2.406 seviyesinden tamamladı. Yukarı yönlü hedef fiyat revizyonları ve güçlü sektörel görünüm ile cuma gününün öne çıkan hisseleri olan havacılık tarafında sert satışlar (XULAS %3 düştü) öne çıkarken, küresel resesyon temasıyla demir çelik hisselerinde (XMANA %3,7 düştü) de belirgin baskı vardı. Bankacılık endeksi (XBANK) ise %2,7 oranında geriledi. Diğer taraftan, madencilik ve gıda endeksleri pozitif taraftaydı. İşlem hacminin düşük kaldığı BIST100’de 73 hisse değer kaybederken, 25 hisse günü artıda kapattı. Bu sabaha bakıldığında, küresel piyasalarda ABD Başkanı Biden’ın ABD’nin Çin’e yönelik bazı tarifeleri kaldırabileceği yönündeki haberler olumlu etki yapmış gözüküyor. ABD vadelileri %0,3-%0,5 arasında alıcılı seyrediyor. Asya tarafında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 yükselişte. BIST100 endeksi ise güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bugün Avrupa’da PMI verileri, ABD’de dayanıklı mal siparişleri ile fabrika siparişleri izlenecek.

 


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

  

 

     

MAKROEKONOMİ

   

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Muller, enflasyonla mücadele için temmuz ayında 25 baz puanlık artışla sıkılaşma döngüsünün başlamasından yana olduğunu ve 50 baz puanlık artış için eylül ayına kadar beklenmesi gerektiğini belirtti.

Yurt içindeTÜİK tarafından haziran ayına ilişkin TÜFE ve ÜFE verileri yayınlandı.

  • Haziran ayında TÜFE, Bloomberg piyasa beklentisi olan %5,7 seviyesinin altında aylık %4,95 arttı, yıllık bazda %73,5’den %78,62’ye yükseldi. Gıda fiyatlarındaki artışın sınırlı kalması TÜFE’nin beklentiler altında kalmasında ana gerekçelerden biri olmuş gibi gözükmekte. TÜFE’ye mallar ve hizmet ayrımında bakıldığında mallar enflasyonundaki artış önceki aya göre hızlandı. Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki belirgin düşüşe karşılık enerji kalemindeki marjinal artış ve işlenmiş gıda fiyatlarında artışın sürmesi mal enflasyonundaki artışın ana belirleyicileri. Akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artış ile turizm sezonuna dair güçlü beklentiler lokanta ve oteller ile ulaştırma hizmetleri kaynaklı hizmetler enflasyonundaki artışın devam etmesine neden oluyor. Kira artışının da hızlandığı görülüyor.
  • ÜFE ise aylık %6,77 artışla önceki aya göre artış hızını nispeten yavaşlattı ve yıllık bazda %132,16’dan %138,31’e yükseldi. ÜFE’deki yükselişin sürmesi TÜFE üzerindeki maliyet baskısının hız kesmeden devam ettiğine işaret ediyor. TÜFE verisi ardından temmuz ayının sonundaki TCMB Enflasyon Raporu’nda yıl sonu TÜFE tahmini ve revizenin gerekçelerini takip edeceğiz.
  • Çekirdek C endeksi (Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE) yıllık %56,04’ten %57,26’ya, çekirdek B endeksi (İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE) ise %61,63’ten %64,42’ye geldi.
  • Haziranda; ulaştırma bir önceki aya benzer şekilde TÜFE’yi yukarı çeken ana kalem oldu, grubun alt kalemlerinin hepsinde aylık artış gözlenmekte. Başta kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları, karayolu ve demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı, havayolu ile yolcu taşımacılığı ve motosiklet fiyatlarındaki artışla ”Ulaştırma” kalemi 1,88 puanla TÜFE’yi en çok etkiledi. Doğal gaz, elektrik, su ve kira kalemindeki artışların öne çıkmasıyla Konut” kalemi’ 1,17 puan etki yaparak TÜFE’yi en çok etkileyen ikinci grup oldu. Süt, çay, kahve, şeker, ekmek ve tahıllar, alkolsüz içeceklerdeki artışın öncülük etmesiyle ”Gıda” kalemi 0,57 puan etki yaparak TÜFE’yi 3. sırada etkileyen grup oldu. Ancak mevsimselliğin de etkisiyle taze meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüş buradaki baskıyı sınırladı, iki aydır taze meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüşün tarihsel ortalamasının belirgin altında kaldığını not etmekte fayda var. Bununla birlikte, gıda fiyatlarında süregelen yükselişin yansımaya devam ettirilmesi ve otel fiyatlarında artışın sürmesiyle ”Lokanta ile oteller” 0,39 puanla 4. sırada TÜFE’yi yukarı çekti. Kur ve emtia fiyatlarını net hissettiğimiz kalemlerden biri olan ”Ev eşyası”mobilya, halı ve fırın, ocak gibi kalemlerin öncülüğünde TÜFE’yi yukarı çekmeyi sürdürüyor. ”Çeşitli mal ve hizmetler” kalemi konut ve ulaştırma sigortası ile mücevheratlar öncülüğünde 0,20 puan TÜFE’yi etkiledi. Başta alkollü içeceklerdeki fiyat ayarlaması ile ”Alkollü içecekler ve tütün” grubu 0,12 puan TÜFE’yi etkiledi. Mevsimselliğe rağmen nisan ve mayıs ayında tarihsel ortalamasının altında artış kaydeden ”Giyim ve ayakkabı” kalemi haziran aylarında tarihsel olarak düşüş göstermesine rağmen Haziran 2022’de sınırlı bir artış sergiledi. Bununla birlikte TÜFE’ye etkisi en sınırlı olan kalem oldu.


     Kaynak: TÜİK.

  • Haziran ayındaki ÜFE’deki artışın sanayi gruplarına göre ana belirleyicisi yine enerji kalemi oldu.
  • ÜFE’deki artışta alt sektörler bazında belirleyicilere baktığımızda, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı, gıda ürünleri, kok ve rafine petrol ürünleri, tekstil ürünleri, metalik olmayan diğer mineral ürünler ve kimyasal ürünler en yüksek etkiye sahip olan başlıca kalemler.


Euro Bölgesi’nde yatırımcı güvenine ilişkin endeksler gerilemeye devam etmekte. Temmuz ayında Sentix yatırımcı güveni beklentilerin oldukça üzerinde düşüşle -15,8’den -26,4’e geriledi ve böylece Mayıs 2020’den beri en düşük seviyede gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde mayıs ayında ÜFE’nin artış hızı aylık %1,2’den %0,7’ye gerilerken, yıllık bazda %37,2’den %36,3’e gerilemesine rağmen yüksek seviyelerini korudu. ÜFE’de aylık bazda yavaşlamada, özellikle enerji ürünleri fiyatlarındaki sınırlı düşüşün yanında, ara malı, sermaye malı ve tüketim malları fiyatlarının artışlarındaki yavaşlama etkili oldu. Yıllık bazda en yüksek fiyat artışları ise, yine enerji ürünleri grubunda (%94,4) gözlendi. Enerji hariç bakıldığında ise ÜFE, yıllık bazda %15,6’dan %16’ya yükseldi.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de mayıs ayına ilişkin fabrika siparişleri verisi takip edilecek. ABD’de fabrika siparişleri, mart ayında %1,8 artışın ardından nisanda %0,3 artışla beklentilerin altında artış kaydetmişti. Mayıs ayında ise fabrika siparişlerinin aylık %0,5 artışla yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 15.30’da mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri nihai verisi açıklanacak.

Bunun yanında, Avrupa genelinde S&P Global haziran ayına ilişkin hizmet sektörü PMI nihai verileri takip edilecek. Öncü verilere göre hizmet PMI’lar, enflasyonist baskılar, yüksek emtia fiyatları, sıkılaşan finansal koşullar, pandemiden kaynaklanan ertelenmiş talebin etkisinin azalmasıyla beklentilerin üzerinde düşüş sergilemesine karşın büyüme bölgesindeki seyirlerini sürdürmüştü.

Yurt içinde ise, TSİ 14.30’da haziran ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek. Reel efektif döviz kuru endeksi mayıs ayında aylık %2,1 düşüşle 55,62’ye gerilemişti.

Ayrıca TSİ 10’da TCMB aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayınlayacak.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 1 Temmuz haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 1 milyar USD azalarak 101 milyar USD’ye, net uluslararası rezervin 0,1 milyar USD azalarak 7,5 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 
 

Bera Holding (BERA, Sınırlı Pozitif): Şirketin bağlı ortaklığı Komyapı İnşaat A.Ş ile T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında, “İlköğretim Okulu, Ortaöğretim Okulu ve Ticaret Merkezi İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi” amacıyla, sözleşme bedeli 730mn TL olan yapım işi sözleşmesi imzalanmıştır.

Hektaş (HEKTS, Nötr): Organomineral gübre üretimine yönelik olarak kiralanan ve halihazırda gübre üretimlerine devam edilen Sarıçam İlçesi, Acıdere OSB Mahallesi, Adana Hacı Sabancı OSB, Atatürk Bulvarı, N19 ADANA adresindeki taşınmazın, şirket tarafından satın alınması niyeti doğrultusunda; gerekli görüşme ve işlemlere başlanılması ve bu kapsamda SPK lisanslı bir değerleme firmasına değerleme yaptırılması hususunda Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir. Bu satınalım şirketin sermaye artışından elde edilecek fon ile yapılmayacak olup, şirketin kendi kaynak ve imkanları ile yapılması planlanmaktadır.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Nötr): Şirket, elektrikli araçların şarj ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yapmayı planladığı “Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları” yatırımıyla ilgili olarak;  başvuru yapmış olduğu Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında değerlendirilmiş olup, 26 numaralı başvurusunun (Yatırım Tutarı 13,7mn TL) (Bakanlıktan talep edilen toplam destek tutarı 3,5mn TL, şarj ünitesi başına 97bin TL ve %29,94 destek oranıyla) desteklenmesine, 12 numaralı başvurusunun (Yatırım Tutarı 16,8mn TL) (Bakanlıktan talep edilen toplam destek tutarı 2mn TL, şarj ünitesi başına 66bin TL ve %20,16 destek oranıyla) desteklenmesine, 66 adet şarj destek ünitesi için de şarj ünitesi başına 30bin TL (Toplamda 2mn TL) ile sınırlı olmak üzere trafo kullanımına yönelik yatırımının T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmesine karar verilmiştir. Toplam yatırım tutarı 30,4mn TL olurken toplam desteklenen yatırım tutarı ise 7,5mn TL olmuştur. Yatırımın toplam süresinin 9 ay olduğu açıklanmıştır.

 

SEKTÖR HABERLERİ 
 

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarında ürün bulan markaların satış yaptığını belirterek, “Her markanın, her modelin bazı aylarda bulunurluğunda sıkıntı varken nispeten bazı modellerde rahatlama da olsa sektör genelinde sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor.” dedi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Girişim Elektrik (GESAN): Şirket, Başatlı Boru Profil San. ve Tic. A.Ş. ile Kocaeli ili Başiskele İlçesinde bulunan tesislerine, Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda ilgili firma ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 1,45mn USD’dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile anlaşma bedeli 24,4mn TL)

Ayrıca Şirket, Eksim Enerji A.Ş. ile ”Hibrit Tipi Ges Ekipmanları Temini” hususunda anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli 1,3mn EUR’dur. (Güncel baz Euro/TL kuru ile anlaşma bedeli 22,2mn TL)

Hedef Holding (HEDEF): Şirket ortaklarından bir kişi sahip olduğu 30mn TL nominal hisseyi borsada satış için MKK’ya kaydettirdi. Hedef Holding’in ödenmiş sermayesi 300mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %10’unu oluşturuyor.

Tureks Turizm (TUREX): Şirket, ‘Gezcar Karavan’ markası altında karavan kiralama hizmetine başladığını açıklamıştır.
 

FAİZ PİYASALARI

 

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 60 milyar TL’lik (%14’ten, 14 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 507 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 15 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 80 baz puana varan düşüşler görüldü. 

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment