Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by nnpbn

Dün piyasalarda neler oldu? ABD piyasalarının Bağımsızlık günü nedeniyle tatil olduğu işlem gününde küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Avrupa endekslerinde de karışık bir görünüm hakim oldu. DAX %0,3 değer kaybı ile 12.773 seviyesinde kapanış yaparken, işlem hacminin son bir ayın ortalamasının altında kaldı ve tatilin etkisinin Avrupa’da da hissedildiğini gösterdi. İngiltere FTSE 100 endeksi %0,9 primle 7.233 seviyesinde kapanış yaparken, işlem hacmi son bir ayın ortalamasının %50 altında kaldı. Paris CAC40 endeksi de %0,4 primle 5.955 seviyesinde günü sonlandırdı. Tatil sebebiyle ABD 10 yıllıkları %2,88 seviyesinde kaldı. Almanya 10 baz puan artışla %1,328’e yükseldi. Tatil sebebiyle piyasaların durağan olduğu işlem gününde dolar endeksi 104,8–105,2 bandında hareket etti. Kapanış 105,18 seviyelerinde yapıldı. Dolar endeksi bu sabah 105,1 seviyesinde. EURUSD paritesi ise bu sabah 1,0435 seviyesinde. Ons altın bu sabah kritik seviye olan 1.800 doların üzerinde bulunuyor. ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarının, Rusya’yı üretim kesintisine gitmeye teşvik etmesi durumunda, Rusya’nın mevcut mali durumu göz önüne alınarak, iç ekonomiyi fazla tahribata uğratmayacağı ancak günlük üretimi 3 milyon varil kısması durumunda Brent fiyatlarının 190 dolara, 5 milyon varil kesmesi durumunda ise 380 dolara yükseltebileceğine dair JP Morgan raporunun dikkat çektiği günde petrol hafif değer kazandı. WTI petrol bu sabah 110,3 USD, Brent petrol 113,6 USD seviyesinde. Norveç’te enerji sektörü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının ardından Avrupa’da gaz fiyatları dün hızlı yükseldi. Bu sabah açıklanan verilere göre Çin’de hizmet sektörü aktivitesi 3 aydır devam eden düşüşüne Haziran ayında son verdi ve neredeyse son bir yılın en hızlı büyümesini gösterdi. Çin Hükümeti’nin 500 milyar Yuanlık devlet altyapı fonu kuracağı ve Çin Merkez Bankası’nın likiditeyi genişleteceğiyle ilgili haberler de basında yer almakta. Yine bu sabah Asya’da Avustralya MB faiz kararını takip ediyoruz. Avustralya Merkez Bankası politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırarak %1,35’e yükseltti.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir seyir var. ABD vadelilerinde ise dünkü piyasa tatilinin ardından pozitif bir görünüm takip ediliyor. VIX endeksi bu sabah yatay 26,7 seviyesinde. Veri takviminde bugün birçok ülkede Hizmet PMI verileri takip edilecek. ABD’de açıklanacak Mayıs ayı fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri de takvimde yer alıyor. Fabrika siparişlerinde beklenti verinin aylık bazda %0,3 artması, dayanıklı mal siparişlerinde ise beklenti verinin aylık %0,7 artış göstermesi yönünde oluşuyor

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta hizmet sektörü PMI verileri, Euro Bölgeri üretici fiyatları, Almanya fabrika siparişleri ve sanayi üretimi ile ABD iş gücü istatistikleri takip edilecek. Fed FOMC toplantı tutanakları da takvimde yer alıyor. Çarşamba akşam saatlerinde paylaşılacak olan Haziran ayı FOMC toplantı tutanakları, politikacıların faiz döngüsüyle ilgili düşüncelerine dair yatırımcılara fikir verecek. Ayrıca ECB, Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor seviyede seyrederken 2011’den bu yana ilk faiz artırımını Temmuz ayında gerçekleştirmeyi düşündüğünü ve Eylül ayında daha da büyük artışlar olabileceğini açıkladığı tutanaklarını Perşembe günü paylaşacak. Perşembe günü ayrıca, ABD’de Cuma günü açıklanacak işgücü göstergelerine öncü olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdamı açıklanacak. Veriye ilişkin piyasa beklentisi Nisan ayında özel sektör istihdamının 183K artış kaydettiği yönünde. Cuma günü ise ABD Haziran ayı tarımdışı istihdam verisi açıklanacak. İstihdam artışına yönelik piyasa beklentisi 273K seviyesinde bulunurken, ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %5,0 artış göstermesi öngörülüyor. Ülkede işsizlik oranının ise %3,6’da sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment