İnşaat maliyetleri yüzde 45 arttı, çare şantiye yönetiminde ‘yazılım ve yapay zeka’

İnşaat ve Enerji sektörlerinde maliyet kontrolü en önemli konularından biri oldu. Maliyet kontrolü, yüksek karlılık ve verimlik sağlamak için KOÜ Teknopark’ta Türkiye'nin ilk online şantiye yönetim yazılımı olarak geliştirilmeye başlanan PirCloud Software çok farklı alanlardaki entegre yönetim çözümleriyle dijitalleşme, e-dönüşüm, kurumsal dönüşüm süreçlerinde müteahhitlerin 2010’dan beri hizmetinde. PİR çözümleri yapay zeka ve bulut bilişim teknolojileri alt yapısına sahip.

PirCloud Kurucusu Sedat YAZICI, “Şantiye maliyetlerini ‘Yapay Zeka’ ile yöneten müteahhit kazanır!” diyor.

TÜİK rakamlarına göre inşaat maliyetleri yüzde 45 arttı. Şantiyelerin maliyet kontrolü her zamankinden çok daha fazla önem kazandı. İnşaat ve Enerji sektörlerinde maliyet kontrolü en önemli konularından biri oldu. Maliyet kontrolü, yüksek karlılık ve verimlik sağlamak için KOÜ Teknopark’ta Türkiye'nin ilk online şantiye yönetim yazılımı olarak geliştirilmeye başlanan PirCloud Software çok farklı alanlardaki entegre yönetim çözümleriyle dijitalleşme, e-dönüşüm, kurumsal dönüşüm süreçlerinde müteahhitlerin 2010’dan beri hizmetinde. PİR çözümleri yapay zeka ve bulut bilişim teknolojileri alt yapısına sahip.

Dijitalleşme tüm sektörleri etkilediği gibi, inşaat sektörünü de etkileyerek maliyet etkinliğini artırmada potansiyel olarak görülüyor. Yerli bir yazılım olarak geliştirilen PirCloud, şantiyelerin, inşaat ve enerji başta olmak üzere proje bazlı çalışan üretim ve hizmet sektörlerinin dijitalleşmesini hedefliyor.

PirCloud Kurucusu Sedat YAZICI, “Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, inşaat maliyet endeksi, Temmuzda aylık bazda yüzde 2,56, yıllık bazda yüzde 44,76 artış kaydetti. Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 3,13, işçilik endeksi yüzde 1,06 arttı. Yıllık bazda malzeme endeksi yüzde 56,41, işçilik endeksi yüzde 21, Bina inşaatı maliyet endeksi, Temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2,63, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45,15 yükseldi. Aylık bazda malzeme endeksi yüzde 3,29, işçilik endeksi yüzde 1 artış kaydetti. Geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 57,25, işçilik endeksi yüzde 21,18 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinde, Temmuzda aylık bazda yüzde 2,28, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43,39 yükseliş görüldü. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,63, işçilik endeksi yüzde 1,29 artı. Malzeme endeksi geçen yılın aynı ayına göre 53,67, işçilik endeksi ise yüzde 20,37 yükseliş kaydetti. Bu rakamlara baktığımızda müteahhit’in ve şantiyelerin en acil ihtiyacının bir inşaatın maliyetini akıllı yönetim sistemi ile öngörülebilir ve sürdürülebilir kılması olduğunu anlıyoruz” diyor.

Çimento pahalandı, harç bitti, inşaatlar paydos!

Çimentocular ile Yapı Müteahhitleri arasındaki anlaşmazlık sonrası çıkan boykot kararı sonucunda müteahhitler geçici olarak inşaatları durdurdu. İMKON Başkanı Tahir TELLİOĞLU, boykotun süresine gelişmelere göre karar vereceklerini duyurdu. İMKON Başkanı TELLİOĞLU, boykotun süresine gelişmelere göre karar vereceklerini söylerken, "2 günde de bitirebiliriz, 15 gün de uzatabiliriz” dedi.

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren PİR Kurucusu ve CEO’su Sedat YAZICI sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemlerde artan maliyetler müteahhitlere geçici süreyle de olsa şantiyelerini durdurma kararı aldırıyor. Bu Eylül'de paydos, peki Ekim, Kasım, Aralık'ta yani sonraki aylarda ne olacak, elbette inşaat yapıp satarak para kazanmaya çalışan müteahhitler işe devam edecekler. Çünkü işleri bu. Peki bu sorun çözülse de bu firmalar ne yapmalılar? Şantiyeleri için şirket merkezine başta maliyet, stok, puantaj, vb. verileri günlük hatta saatlik şantiyelerden göndermeliler. “Hedeflenen ve Gerçekleşen” şeklinde iki başlıkta ele alacağımız “Gelir ve Gider” arasındaki fark olan karlılık için bütçe kontrolü çok daha önemli hale geldi. PİR’in temelinde proje-şantiye bütçesi var. Müteahhidin veya ona çalışan taşeron dediğimiz alt yüklenici firmaların PİR yazılım gibi bir sistemleri olmalı. Online olmalı, her yerden erişilebilir ve tüm detaylarıyla hem şantiye sahalarını hem de şirket merkezindeki tüm süreçleri yönetmeli, gerekiyorsa mevcut sistemlerle de entegre olmalı bu sistem.  Şantiye Maliyet Kontrolü için 2010'da Türkiye'nin ilk online şantiye yazılımı olarak yola çıkan PİR Yazılım, yap-sat veya taahhüt yapan tüm şantiyecilerin, müteahhitlerin ve taşeronlarının sorunlarını çok iyi bilmekte ve şantiye kayıp-kaçaklarına, maliyetlerine kıyasla çok ekonomik çözümler üretmektedir. PİR ile şantiye bazlı tüm verilere cep telefonundan tek tıkla ulaşabilecekler. Gün içinde atladıkları konu olursa akşam 21’de gönderilen Z Raporlarıyla da görebilecekler.

Maliyet kontrolü ve yüksek karlılık, verimlik için Türkiye'nin ilk online şantiye yönetim yazılımı PirCloud Software çözümlerini tercih edin. PİR kullanmak için bir çok sebebiniz var.  PİR esnek fiyatlama modeline sahip, 5 ülkede bayileri var. PirCloud çözümleri Temel Paket ve ek modüllerden oluşuyor. Dolayısıyla neyi kaç kişiyle kullanacaksanız o kadar alabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken ihtiyacınız olan modülleri ve kullanıcı sayılarını size gelen check-up dosyalarnı doldururken belirlemek ve size sunulan teklifteki PİR'i 1, 2 veya 3 yıllık lisans seçeneklerinden birine karar verere, kullanmaya başlamak. PİR'i inşaat ve enerji projelerinizde kullanmak isteyen herkes web sitemiz olan PirCloud.com'dan demo başvurusu yapabilir. Ücretsiz firma check-up hizmetimizden de yarlanabilirler. Bu check-up çalışması ile hem merkez hem de şantiye süreçlerini analiz ediyor ve müteahhit firmalara ücretsiz şantiye yönetim yol haritası danışmanlık hizmeti de sunmuş oluyoruz. Akabinde Veri Girişi ve Proje Yönetim Hizmeti dahi sunabiliyoruz”

Tüm süreçler gerçek zamanlı işleniyor ve yönetiliyor!

PİR ile Dijitalleşen Şantiyelerde tüm veriler her an ve her yerden online ve mobil olarak erişilebilen tek bir veri tabanında toplanıyor, tüm süreçler ve iş akışları, fotoğraf ve dokümanlar PİR’e gerçek zamanlı olarak işleniyor. Sahadaki şantiye şefleri ve ilgili ekipler sahada verileri giriyor, merkezde planlama, kontrol ve onaylama işlemleri gerçekleşiyor. Böylece müteahhitler PİR’de toplanan veriler sayesinde cep telefonundan bile şantiyeleri stok, finans, satın alma, bütçe ve tüm diğer detayları ile takip ediyor, günlük-saatlik izleyip çok kolay yönetilebiliyorlar ve anında müdahale edebiliyor. PİR ile optimize edilen süreçlerde karlılık yükselirken, malzeme ve bütçe hareketleri sıkı kontrol edilebiliyor, yöneticiler için hazırlanan özet raporlar ve grafiklerle tüm süreçlerde enformasyon objektifliği ve iletişim sürekliliği tek tuşla sağlanıyor. PİR proje/şantiye bazlı iş yapan işletmelerin muhasebe ve ERP yazılımlarıyla çözülemeyen problemlerinin asıl kök nedeni olan merkez ve proje sahaları arasındaki veri akışı ve süreç kopukluğunu da gideriyoruz. ERP yazılımlarıyla da entegre olabiliyor, örneğin Logo Tiger entegrasyonuyla, merkez ve saha ekiplerinin işlerini kolaylaştırıp, zaman kazandırıyoruz. PİR’i ve müteahhitlerin PİR’e olan ihtiyacını tek cümleyle özetlersek “şirketin ticari yakası ile şantiye yakasını bir araya getiren online yazılım platformu“ olarak sunuyoruz. PirCloud zaman ve mekan bağımsız yurt içi ve yurt dışı inşaat ve enerji projelerinde kullanılan yapay zeka dahil son teknolojileri içeren yerli ve milli bir AR-GE çözümüdür. 7 farklı dilde çalışmakta olup, 12 ülkede irili ufaklı birçok müteahhitlik firmasında kullanılmıştır.

Okunma