Home Dijital Gazete Beklentiler sürüyor

Beklentiler sürüyor

by nnpbn

Asya hisseleri, olumlu ekonomik veriler ve Çin-ABD geriliminin hafiflemesine ilişkin belirtilerle son zamanlardaki satışlara ara vermesiyle yükseldi, ancak küresel resesyon ve çok yüksek enflasyona karşı devam eden endişeler çoğu alıcıyı uzak tuttu. Sert geçen altı ayın ardından dünya piyasaları, merkez bankalarının şahinliklerini geri çevirebileceklerine dair bir işaret bekliyor. ECB daha önce yaptığı açıklamalarda temel senaryosunun Euro Bölgesi ekonomisinde büyümenin bu yıl ve gelecek yıl yavaşlayacağını ortaya koyduğunu belirtirken, negatif senaryonun gerçekleşmesi halinde bir resesyon olabileceğini vurgulamıştı buna karşılık Rusya’nın Avrupa’ya doğal gazı tamamen kesmesi gibi bir durum gerçekleşirse Almanya’da değil tüm Euro Bölgesi’nde bir resesyon ile karşı karşıya kalabiliriz şeklinde konuştu. ECB, güney Avrupa’nın kırılgan ekonomilerini korumak için tahvil yeniden yatırım planını başlatıyor. Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Nagel, ECB’nin ülkelerin tahvil getiri farkları için doğru değeri tespit etmesi neredeyse imkansız diye konuştu. Yükselen piyasaların politika sıkılaştırma çalışmaları devam ediyor ; Avustralya Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan arttırdı ve %1,35 olarak açıklandı. MSCI’nin Japonya dışındaki Asya Pasifik hisseleri göstergesi %0,3 arttı. ABD piyasaları dün tatil nedeniyle kapalıydı. S&P500 e-mini vadeli işlemleri %0,4 arttı. Döviz piyasalarında dolar endeksi 105,7’de sabit kaldı. ABD hazine tahvilleri tatilden sonra yükseliş gösterdi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, artan yaşam maliyetleri ile başa çıkılabilmesi, fiyatların aşağı gelebilmesi için OPEC+ üyelerinin daha fazla petrol üretmeleri gerektiğini söyledi. Norveç’te bir grevin petrol ve gaz üretimini kesintiye uğratması ve sıkı arz endişelerini arttırması beklenirken, Brent ham petrol vadeli işlemleri %2,4’lük bir artışın ardından %0,4 artarak 113,92$’a yükseldi. ABD WTI ham petrolü, Cuma günkü kapanıştan itibaren %2.4 artışla varil başına 111.01$’a yükseldi. Dün ABD resmi tatili nedeniyle WTI için herhangi bir anlaşma yapılmadı. Bu gün yurt içinde aylık fiyat gelişmeleri raporu, yurt dışında ise PMI verileri takip edilecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

JP Morgan, Türkiye için 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0’dan yüzde 22,5’e yükseltti.

ECB/Guindos: “Eğer Rusya gazı keser ise Euro Bölgesi resesyona girebilir”

Çin’de Haziran ayında hizmet aktivitesi neredeyse bir yılın en hızlı büyümesini gösterdi ve PMI) Haziran ayında, 2022 Temmuz ayından bu yana görülen en hızlı artış ile Mayıs ayındaki 41,4 puandan 54,5 puana çıktı.

Bundesbank/Nagel: ECB’nin ülkelerin tahvil getiri farkları için doğru değeri tespit etmesi neredeyse imkansız.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, artan yaşam maliyetleri ile başa çıkılabilmesi, fiyatların aşağı gelebilmesi için OPEC+ üyelerinin daha fazla petrol üretmeleri gerektiğini söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan ve basına sızan çalışmaya göre, Alman hükümeti enerji yoğun üretim yapan şirketlere yardım vermeyi değerlendiriyor. Ekonomi Bakanlığı çalışmasına göre, enerji yoğun üretim yapan Alman şirketleri Ağustos sonuna kadar hükümete başvurarak yardım talebinde bulunabilecek. Bu şirketlere artan gaz ve enerji maliyetleri ile başa çıkmaları için 50 milyon euroya kadar destek verilecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yükselen enerji fiyatları ve enflasyon konusunda tarihi bir zorlukla karşı karşıya olduklarını belirterek, mevcut krizin birkaç ay içinde bitmeyeceğini söyledi.

Avustralya Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan artırdı, %1,35

Çin hükümeti, ekonomiyi canlandırmak için altyapı yatırımlarını artırmaya yönelik olarak 500 milyar yuan (75 milyar dolar) büyüklüğünde bir fon kuracak

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment