Home Dijital Gazete 26 Mayıs’ta gerçekleşecek faiz kararı

26 Mayıs’ta gerçekleşecek faiz kararı

by nnpbn

26 Mayıs’ta Gerçekleşecek Faiz Kararından Değişiklik Öngörmüyoruz

26 Mayıs saat 14:00’da TCMB tarafından faiz kararı açıklanacak. Mayıs ayı faiz kararından değişiklik öngörmüyoruz. ~%70’e dayanan enflasyon, gelişmiş ülkelerin sıkılaşma adımlarına devam etmesi ve geçtiğimiz ayki karar metninde verilen mesajlardan kaynaklı olarak politika faizinde değişiklik ön görmüyoruz. Karar metninde ‘liralaşma, genişleyici politikalar ve yurt dışı kaynaklı risklerin’ ön plana çıkmasını bekliyoruz.

Piyasalarda Risk İştahı Düşük Seyrediyor

Fed Başkanı Powell tarafından verilen agresif sıkılaşma mesajları, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın ‘stagflasyon’ endişelerini dile getirmesi, küresel piyasalardaki risk iştahını düşüren sebeplerden oldu. Ayrıca Rusya – Ukrayna jeopolitik gerginliğinde hala sonuca ulaşılamıyor olması da endişeleri artıran katalizörlerden. Yurt içi piyasalarda da benzer fiyatlamalar yaşanıyor. Küresel risk iştahının düşmesi, BİST100 endeksinde kar realizayonlarına neden oluyor. Dolar / TL tarafı ise yükselişindeki ikinci haftayı geçiriyor. Dolar endeksi her ne kadar geri çekilse de Türk Lirası gelişmekte olan diğer ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Bu durumun nedenlerinden birinin de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusundan kaynaklı olarak Türkiye’nin tavrı olduğunu düşünmekteyiz. Bu haftaya baktığımızda Bankacılık Endeksinin Sanayi Endeksinden pozitif ayrıştığını görüyoruz. Garanti Bankası’nın gönüllü pay alım çağrısının bitmesi ile AKBNK, YKBNK ve ISCTR’de oluşan negatif ayrışmanın kısmen de olsa kapanadağı kanaatindeyiz.

Yabancılar Hisse Satıyor

TCMB tarafından haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri açıklandı. Yabancılar geçtiğimiz hafta 766,9 milyon dolarlık hisse, 291,1 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirdi. Son iki haftaya baktığımızda yabancılar 1,0 milyar dolarlık hisse, 374 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirmiş oldu. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı da 950 milyon dolar düşüşle 214,3 milyar dolara geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment